Jak to všechno začalo.....?

18.03.2012 12:38

Když se loňského roku roznesla zpráva o chystané novele, rozhořela se mezi pěstouny na Adopci.com žhavá diskuse. Všichni jsme doufali, že dojde ke zlepšení finančních podmínek v pěstounských rodinách. A především, že získáme více pravomocí, lepší postavení ve společnosti a skutečnou podporu od státu. Nikoho z nás netěší neustále bombardovat nadační fondy s žádostí o pomoc. Pak se ale ukázalo, že opak je pravdou. Tolik očekávaná novela zákona nejen že nepřináší žádná pozitiva, ale v mnoha případech naší práci ještě ztěžuje. Zvláště rodiny s více dětmi v PP citelně pocítí dopad novely na svém už tak dost utaženém rozpočtu. Počet nespokojených pěstounů a poručníků rostl. I když jsme k tomu ze začátku přistupovali s černým humorem, všichni jsme cítili vážnost situace. Vyčíslovali jsme své náklady. Padaly návrhy na prodej vypěstovaných produktů z našich zahrad, podpora dětské práce jako je pletení ponožek na kšeft.  Snažili jsme se vzniklou situaci odlehčit. Všichni jsme ale věděli, že náklady rostou, služby chybí a v očích úřadů jsme ti, kteří od státu něco požadují, nikoli nabízí. Na adopci com. bylo založeno nové vlákno s názvem Dopis panu Macelovi. A na jeho konci vznikly nové webové stránky

https://www.pestounskapecejinak.estranky.cz/clanky/psp.html s výzvou pro všechny, kterým se nelíbí stávající a především  budoucí situace pěstounů. Ozvalo se jich dost, a to byl začátek k připomínkování novely.Původně jsme chtěli vyrazit s transparenty a mávátky po vzoru velkých demonstrací, ale došlo nám, že pěstounů je málo a jsou rozeseti po celé zemi. Zazněl i návrh na sepsání otevřeného dopisu našim zákonodárcům. A rovněž poprvé zaznělo slovo ODBORY. Byl to jen nápad, teorie, myšlenka. Nikdo z nás nedoufal, že by mohla nabrat skutečnou podobu. A jak už to tak bývá, objevil se v pravou chvíli člověk, který usoudil, že teorie už bylo dost, a je čas začít na společné myšlence pracovat. Zkušený pěstoun a manažer oslovil několik lidí, v úředničině naprostých amatérů, s nabídkou spolupráce. A tak vznikl přípravný výbor, ve kterém nebyli politici ani právníci, pouze pěstouni, kteří se stejně jako ostatní starají o přijaté děti. Přípravný výbor si dal za cíl vyšlapat cestu  pro vznik OSPP. Odborového sdružení pěstounů a poručníků. Ani v této záležitosti nebylo zprvu jasno. Založíme pouze občanské sdružení, nebo přímo odborovou organizaci? Přidružíme se s některé již vzniklé organizaci, což by bylo jistě mnohem snadnější, a nebo si přidržíme samostatnost? Vážnost naší situace nás nakonec přiměla ke vzniku samostatné odborové organizace. Oběžník s našimi podpisy nutnými pro vznik OSPP putoval do všech koutů naší republiky za všemi sedmi členy přípravného výboru Odborového sdružení pěstounů a poručníků. Podařilo se a dne 10.2.2012 bylo založeno OSPP. Přidejte se, potřebujeme Vás všechny!