STANOVY ODBOROVÉHO SDRUŽENÍ PĚSTOUNŮ A PORUČNÍKŮ

 

Čl. I
Základní ustanovení

  1. Odborové sdružení pěstounů a poručníků (dále jen „sdružení“) je nezávislou  odborovou organizací s působností na území České republiky. Jako zkratku lze používat OSPP.
  2. Odborové sdružení, jako dobrovolné sdružení občanů ve smyslu příslušných právních předpisů, je nezávislé na politických stranách a hnutích, orgánech státní moci a správy, orgánech samosprávy, jiných občanských sdruženích, na církvích a náboženských společnostech a na zaměstnavatelích.
  3. Sídlem Sdružení je Palackého 12, 746 01 Opava.
  4. Sdružení je právnickou osobou, která může svým jménem nabývat práv a zavazovat se. Člen sdružení neručí za jeho závazky a naopak.

Čl. II
Poslání a cíle činnosti Sdružení

  1. Posláním a cílem sdružení je zejména ochrana a prosazování
    a) práv členů sdružení nejen ve všech rozhodujících oblastech, ale i směrem k orgánům a institucím určujícím podmínky pro realizaci těchto práv,
    b) zájmů členů sdružení zejména v oblasti pracovních, sociálních a mzdových práv vůči zaměstnavatelům, organizacím a orgánům státní správy a samosprávy
    c) práv pěstounů a poručníků s cílem odstranit případnou ekonomickou a právní diskriminaci ve všech oblastech výkonu pěstounské a poručnické péče,
    d) účast v legislativních procesech a prosazování návrhů směřujících k naplňování cílů sdružení v právních předpisech zejména v oblastech týkajících se výkonu pěstounské a poručnické péče.

2.   K naplnění svých cílů a poslání sdružení uplatňuje všechny zákonné prostředky, zejména jedná s poslanci zákonodárných sborů, s orgány státní moci a správy, orgány samosprávy, občanskými sdruženími, zájmovými organizacemi a dalšími orgány působícími v oblasti pěstounské a poručnické péče, využívá kolektivní vyjednávání a zákonem stanovená oprávnění, účelně hospodaří se svým majetkem, vstupuje do právních vztahů, organizuje protestní akce. K zajištění své činnosti může sdružení zakládat a spoluzakládat právnické osoby. Sdružení vytváří podmínky pro přímou účast členů na koncipování zásadních opatření týkajících se pěstounské a poručnické péče a na kontrole jejich naplňování.

 

 

Čl. III
Členství ve sdružení

  1. Členství ve sdružení je řádné, přidružené nebo čestné. Členství ve sdružení není vázáno na členství v jiných politických či společenských organizacích ani není v rozporu s členstvím v nich. Řádným členem sdružení se může stát zletilá osoba, která vykonává či vykonávala pěstounskou nebo poručnickou péči na území České republiky nebo je evidovaným žadatelem o pěstounskou péči a souhlasí se stanovami sdružení.
  2. Řádný člen je pěstoun nebo poručník, případně osoba zařazená do registru uchazečů pro výkon PP. Přidruženým členem se může stát manžel či manželka řádného člena. Přidružený člen není povinen platit členské příspěvky, nemá hlasovací právo a nemůže být volen do předsednictva.
  3. Čestného člena schvaluje pro jeho mimořádný přínos na návrh předsednictva valná hromada.
  4. Členství ve sdružení je individuální a dobrovolné a vzniká na základě přijetí vyplněné přihlášky žadatele předsednictvem sdružení.
  5. Součástí přihlášky je čestné prohlášení o výkonu pěstounské nebo poručnické péče, resp. zařazení do evidence žadatelů o výkon pěstounské péče.
  6. Řádné členství ve sdružení zaniká vystoupením, vyloučením nebo smrtí člena. Členství ve sdružení zaniká rovněž zrušením sdružení.
  7. Vystoupením zaniká členství v sdružení posledním dnem v měsíci, kdy bylo doručeno písemné oznámení člena o jeho vystoupení předsednictvu sdružení.
  8. Vyloučením zaniká členství ve sdružení dnem doručení písemného rozhodnutí předsednictva o vyloučení příslušnému členovi. Důvodem vyloučení může být zejména skutečnost, že člen po dobu šesti měsíců neplatil členské příspěvky nebo jinak hrubě porušuje své povinnosti člena sdružení. Vyloučení z jiných důvodů než neplacení členských příspěvků musí být následně schváleno valnou hromadou.
  9. Člen sdružení, jehož členství ve sdružení zaniklo dle  čl. III odst.7 a 8, může požádat předsednictvo o obnovení členství ve sdružení.

Čl. IV
Členské příspěvky

  1. Každý člen sdružení je povinen platit členské příspěvky v minimální výši stanovené
    valnou hromadou. Výjimkou je přidružený a čestný člen, který je placení členského příspěvku zproštěn.
  2. Podrobnosti stanoví finanční řád nebo jiný prováděcí předpis.

Čl. V
Práva a povinnosti člena sdružení

1.   Člen sdružení má zejména právo
a) podílet se na činnosti sdružení přímo svou účastí na valné hromadě nebo prostřednictvím volených orgánů
b) hlasovat, volit a být volen do orgánů sdružení
c) být informován o činnosti a hospodaření sdružení
d) obracet se s dotazy, připomínkami a návrhy ke kterémukoliv orgánu sdružení a požadovat po něm odpověď
e) zúčastnit se zasedání orgánů sdružení, kde je jednáno o jeho osobě

      f) požadovat na orgánech sdružení podporu svých práv a ochranu v případech, kdy je důvodná pochybnost, zda nedošlo k porušení práv a povinností vyplývajících ze zákonů a předpisů týkajících se výkonu pěstounské a poručnické péče nebo k porušení jiných práv, a to v přímé souvislosti s uvedenými právními vztahy. Právo ochrany a poskytnutí právní pomoci se vztahuje také na orgány sdružení a na členy sdružení v souvislosti s výkonem funkcí v rámci sdružení.
 

2.   Člen sdružení má zejména povinnost
a) dodržovat tyto stanovy a plnit usnesení orgánů sdružení
b) řádně, včas a ve stanovené výši platit členské příspěvky
c) řádně vykonávat zvolenou funkci, plnit svěřené úkoly a nést za ně odpovědnost
d) chovat se a jednat tak, aby nepoškodil dobré jméno sdružení.


Čl. VI
Orgány sdružení

  1. Orgány sdružení jsou
    a) valná hromada
    b) předsednictvo
    c) předseda a 1. místopředseda – statutární orgán
    d) kontrolní komise.
  2. Funkční období členů předsednictva a kontrolní komise je jednoleté, přičemž opětovné zvolení člena je možné.
  3. Funkce člena předsednictva nebo kontrolní komise může být před uplynutím volebního období ukončena jeho odstoupením nebo odvoláním valnou hromadou, předsednictvem anebo jeho úmrtím. V takovémto případě rozhodne předsednictvo o doplnění (kooptaci) příslušného orgánu jiným členem sdružení. Funkční období tohoto člena skončí shodně s funkčním obdobím člena, za kterého byl rozhodnutím předsednictva jmenován. Toto jmenování podléhá následnému schválení valnou hromadou.
  4. Funkce člena předsednictva a člena kontrolní komise jsou ve stejném funkčním období neslučitelné. Obdobně nemohou být členem předsednictva a členem kontrolní komise osoby blízké ve smyslu ustanovení § 116 občanského zákoníku.
  5. Není-li v těchto stanovách upraveno jinak, rozhodují orgány sdružení usnesením, k jehož schválení se vyžaduje nadpoloviční většina hlasů všech přítomných s tím, že hlasování je veřejné.
  6. Jednání předsednictva nebo kontrolní komise svolává předseda sdružení resp. předseda kontrolní komise. Z jednání se pořizuje zápis, který podepisuje předsedající a člen pořizující zápis.

Čl. VII
Valná hromada sdružení

  1. Valná hromada všech členů sdružení je nejvyšším orgánem sdružení, který se schází nejméně jednou za rok. Vždy však musí být svolána, požádá-li o to písemně nejméně jedna čtvrtina členů sdružení nebo rozhodne-li předsednictvo, že svolání valné hromady je nutné.
  2. Valnou hromadu svolává předsednictvo pozvánkou s uvedením programu jednání, a to nejméně deset dnů před termínem jejího konání. Pozvánka může být zaslána členům elektronicky, SMS nebo dopisem, případně jiným vhodným způsobem. Podrobnosti stanoví prováděcí předpis předsednictva.
  3. Valná hromada rozhoduje usnesením, které bylo přijato, je-li schváleno nadpoloviční většinou hlasů všech přítomných členů sdružení nebo jejich delegátů, s výjimkou usnesení o zrušení sdružení, kde se vyžaduje k jeho schválení souhlas dvoutřetinové většiny přítomných členů. Volba členů předsednictva a členů kontrolní komise se provádí tajným hlasováním, pomocí hlasovacích lístků.
  4. Valná hromada je usnášeníschopná, pokud je přítomna nadpoloviční většina všech členů sdružení či jejich delegátů. Není-li valná hromada usnášeníschopná, musí ji předsednictvo svolat znovu v náhradním termínu nejpozději do 3 měsíců. Následná valná hromada se považuje za usnášeníschopnou, pokud je přítomna alespoň 1/3 všech členů sdružení. Pokud ani tato valná hromada nebude usnášeníschopná, přebírá dočasně její pravomoci předsednictvo, a to do svolání následující valné hromady, která musí být svolána nejpozději do jednoho roku.

 

  1. Do působnosti valné hromady zejména náleží
    a) přijímat a měnit stanovy a jiné základní dokumenty sdružení
    b) volit a odvolávat členy předsednictva a kontrolní komise (ustanovení čl. VI odst. 3) tím není dotčeno)
    c) schvalovat rozpočet na příslušný kalendářní rok, řádnou roční účetní závěrku a zprávu o činnosti sdružení za minulé období
    d) stanovovat výši členských příspěvků
    f) rozhodovat o zrušení sdružení.
  2. Valná hromada si může vyhradit rozhodování i v dalších otázkách souvisejících s činností sdružení.
  3. Valná hromada schvaluje odměny členů předsednictva a kontrolní komise

Čl. VIII
Předsednictvo sdružení

  1. Předsednictvo je nejvyšším orgánem sdružení, který řídí jeho činnost mezi valnými hromadami a rozhoduje o všech záležitostech, pokud nejsou podle těchto stanov vyhrazeny k rozhodování jinému orgánu sdružení.
  2. Předsednictvo má nejméně tři členy, kteří ze svého středu volí nebo odvolávají tajným hlasováním předsedu, 1. místopředsedu (kteří jsou zároveň statutárními orgány sdružení) a další místopředsedy sdružení, a to dvoutřetinovou většinou hlasů všech členů předsednictva.
  3. Předsednictvo se schází podle potřeby, nejméně však jednou za rok. Jednání předsednictva je přístupné i všem ostatním členům sdružení, kteří mají hlas poradní.
  4. Předsednictvo řídí činnost sdružení mezi zasedáními valné hromady, zejména
    a) plní usnesení valné hromady a odpovídá jí za svoji činnost
    b) svolává valnou hromadu a připravuje podklady pro její jednání
    c) přijímá řádné členy, navrhuje valné hromadě čestné členy ke schválení
    d) připravuje návrh rozpočtu na příslušné období kalendářního roku a předkládá ho ke schválení valné hromadě
    e) odpovídá za vypracování řádné roční účetní závěrky a zprávy o činnosti sdružení, které předkládá ke schválení valné hromadě
    f) schvaluje ve výjimečných případech provizorní rozpočet mezi valnými hromadami, který předkládá nejbližší valné hromadě ke schválení
    g) schvaluje změny stanov
    h) rozhoduje o ukončení (vyloučení), pozastavení a obnovení členství ve sdružení, přičemž tato rozhodnutí podléhají následnému schválení valnou hromadou
    i) rozhoduje o přijetí zaměstnanců sdružení a schvaluje výši jejich odměn
    j) poskytuje součinnost statutárním orgánům sdružení při plnění jejich řídících funkcí a schvaluje jejich roční odměnu.
  5. Předsednictvo může v případě potřeby zřizovat dočasně působící odborné komise a schvaluje jejich členy a rozsah působnosti.

Čl. IX
Předseda sdružení

  1. Předseda je voleným statutárním orgánem sdružení, který
    a) zajišťuje plnění úkolů přijatých usnesením valné hromady a předsednictva
    b) jedná a podepisuje za sdružení navenek ve všech věcech, které nejsou vyhrazeny stanovami jinému orgánu sdružení
    c) svolává a řídí jednání předsednictva
    d) řídí kancelář sdružení a odpovídá předsednictvu za její činnost včetně zaměstnanců e) je oprávněn sjednávat smlouvy s fyzickými a právnickými osobami spolupracujícími se sdružením
    f) navrhuje výši odměny zaměstnanců sdružení.
  2. V době jeho nepřítomnosti jej zastupuje 1. místopředseda sdružení nebo případně jiný pověřený člen předsednictva.

Čl. X
Kontrolní komise / Kontrolor

  1. Kontrolní komise je stálým voleným orgánem sdružení, který je oprávněn kontrolovat veškerou činnost sdružení. Kontrolní komise je ze své činnosti odpovědna pouze valné hromadě. Namísto kontrolní komise může sdružení ustanovit i pouze kontrolora.
  2. Kontrolní komise má tři členy, kteří ze svého středu volí předsedu. Členové kontrolní komise se mohou zúčastnit jednání předsednictva s hlasem poradním. Předseda kontrolní komise svolává a řídí její jednání, které se koná nejméně jedenkrát za rok.
  3. Kontrolní komise je v souvislosti s výkonem své kontrolní činnosti oprávněna zejména
    a) požadovat veškeré informace o hospodaření a činnosti sdružení
    b) upozorňovat na nedostatky zjištěné kontrolní činností a požadovat jejich odstranění.

Čl. XI
Hospodaření sdružení

  1. Sdružení hospodaří se svým majetkem v souladu s cíli a posláním sdružení. Majetek sdružení slouží k zabezpečení jeho činnosti.
  2. Finančními zdroji majetku sdružení jsou zejména
    a) členské příspěvky
    b) příjmy z vlastní činnosti
    c) jiné příjmy (úroky, dary, dotace, dědictví, apod.).
  3. Účetnictví sdružení je vedeno v souladu s platnými právními předpisy.
  4. V případě zániku odborového sdružení bez právního nástupce se provede majetkové vypořádání, které spočívá zejména:

- ve vypořádání existujících závazků vůči jiným subjektům

- v převedení veškerého majetku sdružení do peněžní formy

- v rozdělení takto vzniklého finančního zůstatku členům sdružení.

Čl. XII
Usnášeníschopnost orgánů

  1. Obecně jsou orgány sdružení považovány za usnášeníschopné tehdy, je-li přítomna nadpoloviční většina všech členů, kteří mají platné členství a splnili pro to všechny podmínky (např. zaplacení členského příspěvku). Další podrobnosti může stanovit prováděcí předpis předsednictva sdružení.

Čl. XIII
Organizační struktura sdružení

  1. Základní organizační jednotkou sdružení je klub. Klub má nejméně 5 členů, sdružených ve stejném místě (městě nebo obci).
  2. Pokud klesne počet členů klubu pod 5, avšak ne méně než 3, je předsednictvo klubu povinno informovat přímý nadřízený orgán sdružení o této skutečnosti a má lhůtu 6 měsíců na doplnění stavu členské základny na nejméně 5 členů dle čl. XIII odst. 1, jinak klub zanikne uplynutím této lhůty. Jeho zbylí členové pak budou převedeni pod geograficky nejbližší klub.
  3. Vyšší organizační složkou je okresní rada (dále jen OR), která sdružuje nejméně 3 kluby.
  4. Pokud klesne počet klubů v okresní radě pod 3, avšak ne méně než 2 kluby, je předsednictvo OR povinno informovat přímý nadřízený orgán sdružení o této skutečnosti a má lhůtu 6 měsíců na doplnění počtu klubů nejméně na 3 kluby dle čl. XIII odst. 3, jinak OR zanikne uplynutím této lhůty. Její zbylí členové pak budou převedeni pod geograficky nejbližší OR.
  5. Vyšší organizační složkou je krajská rada (dále jen KR), která sdružuje nejméně 3 OR.
  6. Pokud klesne počet klubů v KR pod 3, avšak ne méně než 2 kluby, je předsednictvo KR povinno informovat přímý nadřízený orgán sdružení o této skutečnosti a má lhůtu 6 měsíců na doplnění počtu klubů nejméně na 3 kluby dle čl. XIII odst. 5, jinak KR zanikne uplynutím této lhůty. Její zbylí členové pak budou převedeni pod geograficky nejbližší KR.
  7. Krajské a okresní rady a kluby mají nejméně 3 členné předsednictvo, kontrolní komisi anebo kontrolora jako stálé orgány, které se schází nejméně jednou ročně nebo dle potřeby a jejich zasedání svolává předseda orgánu nebo místopředseda.
  8. KR, OR a kluby mohou též vytvářet odborné komise. Dočasným orgánem je komise volební, která se volí dle potřeby. Členství ve volební komisi je neslučitelné se členstvím v nebo kandidaturou do orgánu, který má být volen.
  9. Pro ostatní fungování nižších organizačních složek sdružení se použijí přiměřeně příslušná ustanovení těchto stanov, platná pro vyšší orgány sdružení.
  10. Organizační složka sdružení může být v odůvodněném případě zrušena vyšším orgánem sdružení, čímž zaniká i členství jejích členů. Proti tomuto rozhodnutí lze podat odpor do 30-ti dnů k vyššímu kontrolnímu orgánu sdružení, kdy nejvyšším orgánem je valná hromada a její rozhodnutí je definitivní.
  11. Pokud počet členů klubu klesne pod 3, anebo počet klubů v OR či KR pod 2, organizační složka tímto okamžikem zaniká a o tom neprodleně informuje přímý nadřízený orgán, který rozhodne o dalším postupu, pokud nestanoví prováděcí předpis nebo tyto stanovy jinak.
  12. Organizační řád či prováděcí předpis stanoví podrobnosti volby delegátů valné hromady, klíč určí předsednictvo sdružení usnesením.

 

Čl. XIV
Závěrečná ustanovení

  1. Změny těchto stanov lze provést pouze písemně po jejich schválení valnou hromadu sdružení. Pokud nejde o změnu pravomocí valné hromady a hospodaření s majetkem sdružení, může změnu stanov provést i předsednictvo s tím, že toto rozhodnutí podléhá následnému schválení valnou hromadou. V období mezi valnými hromadami provádí výklad těchto stanov předsednictvo v součinnosti s kontrolní komisí.
  2. Toto znění stanov nabývá platnosti a účinnosti dnem 14. března 2012.